Porady powrót

Teoria koloru a wybór farby do wnętrz

data dodania: 28.06.2016

Wszystkie wrażenia barwne, które odbiera człowiek powiązane są z tzw. teorią koloru. Każdy kolor posiada odpowiednią długość fali, która wpływa na jego odbiór. Większość z nas spotkała się z powiedzeniem, że kolor zielony uspokaja. Jest to kolor o średniej długości fali i krzyżuje się bezpośrednio na siatkówce oka. Oko nie musi się dostosowywać do tego koloru i dlatego jego odbiór jest komfortowy. Kolor czerwony z kolei i wszystkie jego odcienie, posiadają dużą długość fali. Krzyżują się za siatkówką oka i musi ono przystosować się do tego koloru. Odbiór tego koloru wymaga większego wysiłku od oka ale działa on równocześnie stymulująco na psychikę.

Zostało przeprowadzone także badanie, podczas którego osoba przez ok. minutę siedziała w pomieszczeniu pomalowanym na czerwono, a po wyjściu stamtąd odczuwała zdenerwowanie a jej tętno zwiększyło się o ok. 10%. Inne badanie dokumentuje, jakie odczucia wzbudza przebywanie w pomieszczeniach pomalowanych na dwa kontrastowe kolory: czerwony i niebieski. Osobom spożywającym posiłki w pokoju niebieskim wydawało się, że temperatura otoczenia jest ok. 2 stopnie niższa niż było w rzeczywistości, czas płynął wolniej a potrawy mniej im smakowały. Z kolei w pomieszczeniu czerwonym klienci mieli wrażenie, że temperatura otoczenia jest wyższa niż w rzeczywistości, czas płyną szybciej, czuli się bardziej pobudzeni i jedli z większym apetytem.

Dobierając kolory do wnętrz kreujemy przestrzeń, w której będziemy spędzać czas przez  kilka kolejnych lat. Warto w związku z tym przemyśleć dobór koloru lub skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Zapraszamy do skorzystania z inspiracji kolorystycznych proponowanych dla różnych typów wnętrz.

powrót

   

Greinplast Ceramic